FALE RADIOWE to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych od 3Hz do 3THz. Fale są wytwarzane przez prąd zmienny, a ich szeroki zakres częstotliwości stosowany jest już od dawna w wielu dziedzinach życia.
W kosmetologii znalazły zastosowanie w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej.
W kosmetologii wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali.
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych mają na celu wywołanie efektu termicznego w tkance. Specjalistyczne urządzenia są wyposażone w elektrody między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące jak żele, które są nanoszone na skórę w celu ochrony przed oparzeniem. Badania wykazały, że kilkakrotne przejście głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry, daje lepsze efekty terapeutyczne niż jednorazowe zastosowanie fali o wyższej energii.
Jak pod wpływem fal radiowych powstaje ciepłoW wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. następuje podgrzanie tkanek. Działania zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej.
Efekt termiczny w tkankach zależny jest od kilku czynników:
- częstotliwości fal radiowych,
- natężenia prądu,
- oporu stawianego przez tkankę,
- zawartości elektrolitów w tkance,
- czasu działania energii.
Fale radiowe dzieli się na:
- Monopolarne – w takiej konfiguracji występują dwie elektrody. Jedna z nich, elektroda bierna (uziemiająca), styka się z ciałem pacjenta. Druga emituje promieniowanie o częstotliwości fal radiowych, które dociera przez ciało do elektrody biernej. Głębokość i obszar podgrzania w tej metodzie jest większy niż w pozostałych.
- Bipolarne – przy takim układzie mamy dwie elektrody czynne, które umieszczone są blisko siebie, najczęściej na jednej głowicy. Energia przepływa między elektrodami, a także pod nimi. Głębokość wnikania fali zależy od odległości elektrod od siebie i jest ściśle określona, zazwyczaj jest to 1-4mm.
- Multipolarne – taki układ zawiera przynajmniej 3 elektrody, z których jedna pełni rolę elektrody dodatniej, pozostałe są ujemne. Multipolarne fale radiowe są kombinacją elektrod mono- i bipolarnych.
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosowane są głównie w dwóch działach kosmetologii: odmładzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej.