Fale radiowe

Fale radiowe

FALE RADIOWE  to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych od 3Hz do 3THz. Fale  są wytwarzane przez prąd zmienny, a ich szeroki zakres częstotliwości stosowany jest już od dawna w wielu dziedzinach życia.


W kosmetologii znalazły  zastosowanie w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

W kosmetologii wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali.

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych mają na celu wywołanie efektu termicznego w tkance. Specjalistyczne urządzenia są wyposażone w elektrody  między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące jak żele, które są nanoszone na skórę w celu ochrony przed oparzeniem. Badania wykazały, że kilkakrotne przejście głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry, daje lepsze efekty terapeutyczne niż jednorazowe zastosowanie fali o wyższej energii.

Jak pod wpływem fal radiowych powstaje ciepło
W wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. następuje podgrzanie tkanek. Działania zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej.

Efekt termiczny w tkankach zależny jest od kilku czynników:
 • częstotliwości fal radiowych,
 • natężenia prądu,
 • oporu stawianego przez tkankę,
 • zawartości elektrolitów w tkance,
 • czasu działania energii.
 
 Fale radiowe dzieli się na:
 • Monopolarne – w takiej konfiguracji występują dwie elektrody. Jedna z nich, elektroda bierna (uziemiająca), styka się z ciałem pacjenta. Druga emituje promieniowanie o częstotliwości fal radiowych, które dociera przez ciało do elektrody biernej. Głębokość i obszar podgrzania w tej metodzie jest większy niż w pozostałych.
 • Bipolarne – przy takim układzie mamy dwie elektrody czynne, które umieszczone są blisko siebie, najczęściej na jednej głowicy. Energia przepływa między elektrodami, a także pod nimi. Głębokość wnikania fali zależy od odległości elektrod od siebie i jest ściśle określona, zazwyczaj jest to 1-4mm.
 • Multipolarne – taki układ zawiera przynajmniej 3 elektrody, z których jedna pełni rolę elektrody dodatniej, pozostałe są ujemne. Multipolarne fale radiowe są kombinacją elektrod mono- i bipolarnych.

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosowane są głównie w dwóch działach kosmetologii: odmładzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej.
Mechanizm odmładzania:
Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
 
Zabieg odmładzający to przede wszystkim :
 • spłycenia zmarszczek
 • poprawienia owalu twarzy
 • redukcji podbródka
 • likwidacji obwisłych policzków.

Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:
 • konturowania ciała
 • redukcji cellulitu
 • zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała
 • obkurczania i ujędrniania skóry ciała.
 
 Przeciwwskazania do zabiegu
 • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami w ciele, w okolicy zabiegowej
 • kobiety w ciąży i karmiące
 • osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym
 • osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego.
 
Zabiegi z użyciem fal radiowych są ciągle ulepszane i modyfikowane, a także kojarzone z innymi metodami, aby dawać lepsze efekty. Często wykorzystywanymi połączeniami są:

 • Frakcyjna RF mikroigłowa, czyli połączenie mikroigieł z falami radiowymi. Dzięki mikronakłuwaniu skóry, fala radiowa może łatwiej i szybciej penetrować w głąb skóry.
 • Vacuum + RF, czyli wykorzystanie podciśnienia do zassania fałdu skórno-tłuszczowego i wykonania masażu oraz efektu termicznego fal radiowych.
Ujędrnienie/ wzrost napięcia skóry, Termostymulacja, Likwidacja wiotkiej skóry, Modelowanie ciała

Cennik zabiegów:


Fale radiowe
(pokaż szczegóły)
Obszar 1 zabieg 4 zabiegi 8 zabiegów
Twarz + podbródek gratis 150 PLN 500 PLN 900 PLN
Szyja 150 PLN 500 PLN
900 PLN
Dekolt 200 PLN
600 PLN
1000 PLN
Twarz+ szyja+ dekolt 350 PLN
1100 PLN
2000 PLN
Biust 250 PLN
800 PLN
1500 PLN
Ramiona 300 PLN
1000 PLN
1800 PLN
Brzuch 350 PLN
1200 PLN
2000 PLN
Pośladki 350 PLN
1200 PLN
2000 PLN
Uda (tył i przód) 400 PLN
1400 PLN
2000 PLN

W przypadku wykupienia serii zabiegów obowiązuje płatność za całość zabiegu w pierwszym dniu.
Odwołanie wizyty możliwe jest najpóźniej do minimum 24h przed planową wizytą. W przypadku braku obecności, zabieg uważa się za wykonany.
Wpłacone pieniądze na dany zabieg nie mogą zostać wykorzystane na inne zabiegi dostępne w ofercie.
Zabiegi seryjne należy wykorzystać w czasie do 2 miesięcy.

Gabinet Medycyny Estetycznej
dr Małgorzata Anna Krukowska


"MEDYK" Gabinety Lekarskie
ul. Sienkiewicza 4
63-400 Ostrów Wlkp.
wjazd od ul. Towarowej (przy Hotelu Royal)
Telefon:
+48 570 629 766