Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości

Pocenie się jest jednym z najważniejszych mechanizmów kontrolująych utratę ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

 
Wyróżnia się nadpotliwość:
  • uogólnioną, która towarzyszy chorobom podstawowym przebiegającym z  gorączką
  • miejscową, która dotyczy głównie: pach, stóp i dłoni


Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, a do czynników wyzwalających tę nadaktywność zalicza się:

  • stres, lęk, silne emocje
  • aktywność fizyczną
  • ciepło lub zimno
  • alkohol

Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku.
Jak wygląda zabieg?
Po przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu informacji o pacjencie z uwzględnieniem przeciwwskazań, lekarz wykonujący zabieg przeprowadza próbę Minora. Jest ona stosowana do dokładnego określenia miejsc, w których występuje nadpotliwość i polega na posmarowaniu obszaru, w którym występuje nadpotliwość jodyną. Następnie skórę posypuje się specjalnym białym proszkiem.

Miejsca, które wydzielają bardzo duże ilości potu zabarwią się na fioletowo. Następnie lekarz znieczula skórę specjalnym kremem (czas znieczulenia potrzebny do wykonania zabiegu to 60min.).

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie punktów iniekcji. Ich ilość zależy od wyniku próby Minora. Botoks podaje się śródskórnie w wyznaczone miejsca. Całkowity czas zabiegu to około 1,5h.

Po 2 tygodniach w trakcie wizyty kontrolnej ocenia się uzyskany wynik. Jeżeli jest on niezadowalający, powtarza się całość zabiegu raz jeszcze z uwzględnieniem miejsc nadaktywności gruczołów potowych.
 
Blokada zakończeń nerwowych zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego pod wpływem Botoksu utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Gdy gruczoł jest "odnerwiony" nie wydziela potu.

Po upływie tego czasu powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.
 
Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice. W jednym z badań klinicznych, wytwarzanie potu zmniejszyło się o 87% po tygodniu od leczenia. Ponadto, u 95% pacjentów objętość potu zmalała co najmniej o połowę.Próba Minora (opisana w tekście powyżej) i zabieg.

Leczenie nadmiernej potliwości:


stopy 1500 PLN
pachy 1500 PLN
dłonie 1500 PLN

Gabinet Medycyny Estetycznej
dr Małgorzata Anna Krukowska


"MEDYK" Gabinety Lekarskie
ul. Sienkiewicza 4
63-400 Ostrów Wlkp.
wjazd od ul. Towarowej (przy Hotelu Royal)
Telefon:
+48 570 629 766