Botoks

Botoks

Toksyna botulinowa (BTX) wytwarzana jest przez bakterie Clostridium Botulinum, które występują powszechnie w przyrodzie. Jej użycie ostatnimi laty stało się jedną z najpopularniejszych metod walki z objawami starzenia się skóry.


Zastosowanie tej substancji znalazło swoje miejsce w zabiegach anti-aging ze względów praktycznych: wyniki widać do tygodnia po zastosowaniu, zabieg nie trwa długo, działania uboczne są minimalne, a cena jest przystępna.W latach osiemdziesiątych dr Alan Scott został pierwszym naukowcem, który użył BTX do niwelowania zeza u małp. Następnie okuliści zaczęli stosować BTX do leczenia zeza, oczopląsu i kurczu powiek. W latach dziewiędziesiątych opublikowano pierwszą pracę na temat użycia toksyny botulinowej do celów kosmetycznych. Od tego czasu stosowanie jej zaczęło się systematycznie upowszechniać i obecnie jej aplikowanie to najbardziej popularny niechirurgiczny zabieg.

W medycynie estetycznej preparaty toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) wykorzystywane są głównie do likwidacji zmarszczek mimicznych oraz leczenia nadmiernej potliwości i bóli migrenowych. Zmarszczki mimiczne, inaczej dynamiczne, pojawiają się już u młodych osób i związane są z nadmierną ruchomością pewnych mięśni, czyli z tzw. mimiką twarzy.

Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na zablokowaniu wydzielania przekaźnika- neurotransmitera (acetylocholiny) z presynaptycznych zakończeń nerwowych w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz mięśnia.  Innymi słowy botoks osłabia kurczliwość tych mięśni, do których został zaaplikowany. W efekcie skóra przestaje się fałdować, zmarszczki się wygładzają, a twarz nabiera młodego, zdrowego wyglądu. Botoks działa tylko w obrębie tych partii mięśniowych, w które został wstrzyknięty, dlatego jego działanie nie wpływa na ogólną mimikę twarzy.

Toksyna botulinowa hamuje również wydzielanie gruczołów potowych, dlatego z sukcesem znalazła swoje zastosowanie w leczeniu nadpotliwości. Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach, a bardzo dobry i satysfakcjonujący wynik tego leczenia utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. W okolicy dłoniowej rąk i podeszwowej stóp – nieco dłużej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem Emlą.
Leczenie migreny botoksem znajduje swoich zadowolonych pacjentów. Sam zabieg polega na wykonaniu serii wstrzyknięć toksyny botulinowej w mięśnie  okolicy głowy i szyi. Zabieg należy wykonać minimum dwa razy w odstępie 12 tygodni. W trakcie leczenia zalecane jest prowadzenie dzienniczka bólów głowy, co ułatwi ocenę skuteczności leczenia.

Warto również wspomnieć, że pacjenci borykający się z nadmiernym zgrzytaniem zębów – szczególnie w nocy podczas snu, często cierpnią na bruksizm.  Wśród konsekwencji wyliczyć można: przerost mięśni żwaczy, starcie koron zębowych, pękanie szkliwa, zmiany – początkowo zapalne, a następnie zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadząc do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzać do przewlekłego bólu głowy. Zgrzytanie zębami stanowi ponadto problem społeczny, ponieważ może też wywoływać zaburzenia snu u partnerów śpiących w tym samym łóżku.

Pacjencie pamiętaj! Botox, jest po prostu lekiem, powszechnie stosowanym od kilkudziesięciu lat w medycynie m.in w neurologii, okulistyce, chirurgii ogólnej. Dziecko z mózgowym porażeniem dziecięcym dostaje nawet 10 razy większą dawkę na mięśnie niż dorosły na swoje zmarszczki.

WSKAZANIA:

Usuwanie i profilaktyka powstawania zmarszczek:

 • zmarszczek poprzecznych czoła
 • zmarszczek pionowych czoła między brwiami tzw. „lwiej zmarszczki”
 • zmarszczek wokół oczu tzw. „kurzych łapek”
 • zmarszczek nosa tzw. „króliczych”
 • zmarszczek wokół ust tzw. „zmarszczek palacza”
 • zmarszczek typu Mickey mouse

Korekta:

 • Brukowanej brody
 • Uśmiechu dziąsłowego
 • Opadającego koniuszka nosa – litfing koniuszka nosa
 • Głębokich bruzd nosowo- wargowych - spłycanie
 • Opadających brwi – unoszenie i modelowanie brwi
 • Opadających kącików ust tzw.” Smutnego uśmiechu”
 • Wstążek z mięśnia szyi platyzmy

Leczenie:

 • Nadpotliwości dłoni, stóp i pach
 • Migrenowych bóli głowy
 • W przypadku blizn pooperacyjnym i napięcia mięśni piersiowych np. po wprowadzeniu protez powiększających biust.
 • Bruksizmu – zgrzytania zębami

Cennik zabiegów:


Zmarszczki poprzeczne czoła 450 PLN
Zmarszczki pionowe czoła między brwiami tzw. „lwia zmarszczka” 450 PLN
Zmarszczki wokół oczu tzw. „kurze łapki” 450 PLN
Zmarszczki nosa tzw. „królicze” 300 PLN
Zmarszczki wokół ust tzw. „zmarszczki palacza” 400 PLN
Przy leczeniu skojarzonym z kwasem hialuronowych łączna cena zabiegu – 20%
Zmarszczki typu Mickey mouse 400 PLN
Mezobotoks 450 PLN

Przy łączonych obszarach (min. 3) -20% od ceny łącznej.
Oferta obejmuje zabiegi dotyczące zmarszczek, korektę brukowanej brody oraz unoszenie brwi. Nie dotyczy innych zabiegów z użyciem botoksu.

Korekta brukowanej brody 400 PLN
Korekta uśmiechu dziąsłowego 500 PLN
Korekta opadającego koniuszka nosa 400 PLN
Przy leczeniu skojarzonym z kwasem hialuronowych (niechirurgiczna korekta nosa) łączna cena zabiegu – 20%.
Korekta głębokich bruzd nosowo- wargowych 400 PLN
Korekta opadających brwi 400 PLN
Korekta opadających kącików ust 400 PLN
Korekta wstążek szyi 1500 PLN
Leczenie nadmiernej potliwości: stopy 1500 PLN
Leczenie nadmiernej potliwości: pachy 1500 PLN
Leczenie nadmiernej potliwości: dłonie 1500 PLN
Leczenie bruksizmu 1400 PLN


Obowiązuje płatność z góry, po konsultacji i przed wykonaniem zabiegu.
Przy ofertach leczenia skojarzonego z 20% obniżką obowiązuje płatność za całość zabiegu w dniu wykonania pierwszego z etapów leczenia.

Gabinet Medycyny Estetycznej
dr Małgorzata Anna Krukowska


"MEDYK" Gabinety Lekarskie
ul. Sienkiewicza 4
63-400 Ostrów Wlkp.
wjazd od ul. Towarowej (przy Hotelu Royal)
Telefon:
+48 570 629 766